- Innovative rubber massaging textures
- scissor motion height adjustment
- no fixed angle
- platform design encourages correct positioning of feet
- improves posture
- circulation and comfort
<
>
Fellowes Energizer Foot Support
6 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Adjustable | Yes |
| Antibacterial Protection | Microban Antimicrobial Product Protection |
| Dimensions | 445x333mm |
| Manufacturer | Fellowes |
| Height Adjustable | Yes |
| Material | Plastic |
| Platform Material | Rubber |
| Platform Size | 455x331mm |
| Weight | 2440g |
| Tilt Adjustment | Yes |
| Warranty | 12 months |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Fingerprint Key |
Description
The Energizer foot support boasts an innovative rubber massaging texture to relieve and rejuvenate. With a scissor motion adjustment which provides three height settings and no fixed angle, allowing for a rocking motion to improve circulation, the Energizer improves both posture and comfort while working.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
