- Platform rotates 45 degrees to assist shared viewing
- Maximum weight capacity: 14kg
- Colour: Graphite
- Modern design complements flat screen TFT/LCD monitor styles
- Raises your screen to eye level to help prevent neck strain
- Unique height adjustability with 3 fixed height positions from 76 to 114mm
<
>
Fellowes Compact TFT/LCD Monitor Riser Graphite
12 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Adjustable | Yes |
| Dimensions | 426x289x121mm |
| Form | Monitor Stand |
| Drawer Unit | No |
| EN Standard Code | BS EN ISO 9241 |
| Manufacturer | Fellowes |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Monitor/Notebook Size | 17in Monitor |
| Monitor Notebook Size | 17in Monitor |
| Maximum Load | 14kg |
| Material | Plastic |
| Stackable | No |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Weight | 1.11kg |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Accessories |
Description
This Fellowes LCD/TFT monitor riser has a unique height adjustability from 7.5cm to 11cm, helping to promote comfortable working conditions and prevent aches and strains associated with extended computer use.
The platform rotates 45 degrees to assist shared viewing and to encourage collaboration with colleagues while its modern design compliments the use of LCD and TFT monitors.
This riser supports up to 14kg and includes storage tray for paper supplies, making it ideal for use with a wide range of monitors and suitable for use at home or in the office.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
