- Up to 14 sheet capacity *
- 3.9 x 38mm cross cut
- 230mm throat width
- 23 litre pull-out bin
- Safe Sense Technology
- 100% Jam Proof System
- Accepts paper clips/credit cards/staples & CDs/DVDs
- Continuously shreds for up to 12 minutes
<
>
Fellowes 79cI Cross Cut Shredder
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black/Grey |
| Country of Origin | China |
| Cut Type | Cross Cut |
| Bin Style | Pull out |
| CD Shredding | Yes |
| Bin Capacity | 23 Litres |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| WEEE Compliant | Yes |
| Throat Width | 230mm |
| Warranty | 2 Year Machine / 5 Year Cutter |
| Weight | 12.80kg |
| Jam Indicator | Yes |
| Dimensions | 390x265x542mm |
| Manufacturer | Fellowes |
| Run Time | 20 Minutes |
| Number of User | 1 to 3 |
| Noise Levels | 65-70 DbA |
| Particle Size | 4x38mm |
| Safety Cut Out Bin Removal | Yes |
| Security Level | P-4 |
| Throat Capacity | 16 Sheets |
| Sheets Per Pass | 16 |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Shredder |
Description
Bin full indicator, reverse, auto start/stop, SilentShred Technology, auto start/stop
Safe Sense technology automatically stops the shredder when touched
SilentShred Technology minimises disruption in shared work spaces
Conforms to DIN level P-4
* Using 70gsm weight paper
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
