- Pack of 1
- Linen-feel cover
- Colour: Black
- Capacity: 40mm
- A4 Ring Binder
- 4 D-ring mechanism
<
>
Esselte Standard Ringbinder A4 PP 40mm Black
26 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: STB224650-82216 Stock Available
-
Product Code: Bic13448543 Stock Available
-
Product Code: Bic1344784 Stock Available
-
Product Code: EUR27547810 Stock Available
-
Product Code: EUR27547613 Stock Available
-
Product Code: CCD220642Sorry...Currently Out of Stock
-
Product Code: PST214578-1365 Stock Available
-
Product Code: 53768CX133 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Ring Type | D-Ring |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% FSC® Mix, 90% Recyclable |
| Country of Origin | Poland |
| Dimensions | 318x62x282mm |
| Capacity | 380 A4 sheet (80 gsm) |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Orientation | Portrait |
| Number Of Rings | 4 Ring |
| Material | PVC On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Spine Width | 40mm Spine |
| Weight | 440g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Binder |
Description
With a high quality, linen feel cover, this Esselte Maxi Ring Binder features a large 40mm capacity and extra-wide covers to protect punched pockets and maxi dividers. A 4 D-ring mechanism provides secure document organisation. This pack contains 1 black A4 ring binder.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
