- Colour: Orange
- Supplied in a pack of 25
- 30 mm capacity for up to 300 sheets
- Made from 100% recycled material
- Size: W345 x D30 x H275mm
- To fit A4 (210x297mm)
- Linkable files for lateral filing systems
- Durable 220 gsm manila paper construction
- Label holders for ease of identification
<
>
Esselte Orgarex Lateral File 30mm Base A4 Ornge 21629 (PK25) @CG-5
6 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: Value9071088 Stock Available
-
Product Code: Value0719324 Stock Available
-
Product Code: Value039647Sorry...Currently Out of Stock
-
Product Code: Value02059134 Stock Available
-
Product Code: Value00005214 Stock Available
-
Product Code: SFD225319387 Stock Available
-
Product Code: PRT227942-2413 Stock Available
-
Product Code: Bic129665*12353 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Size | A4 |
| Environment Support | Blue Angel, 70% FSC® Mix, 90% Recyclable |
| For Use In | Cupboards |
| Form | Extra Capacity Files |
| Country of Origin | Poland |
| Dimensions | 280x275mm |
| Capacity | 30mm |
| Recycled Product | Minimum 90% Recycled Material |
| Material | Card |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Grammage | 220gsm kraft |
| Runner Width | 330mm |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 76g |
Product Information
| Brand | AJM |
| Type | Retail |
Description
This pack of 25 Orgarex Lateral Files is the ideal choice for bright and durable everyday filing. These files feature a clever linking system for better organisation and operation - just link the hooks and press buttons together. Magnifying label holders allow for quick identification of each file. Constructed of extra-tough 220 gsm manilla card for robust durability in everyday use. 30mm capacity for up to 300 sheets.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
