- 2 outside pockets for customisation
- 16 mm, 4 Round Ring mechanism
- 140 A4 sheet capacity (80 gsm)
- FSC® certified
<
>
Esselte Essentials Pres Binder A4 16mm 4 O-Ring WH PK10
Sorry...Currently Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Ring Type | O-Ring |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% FSC® Recycled, 90% Recyclable |
| Dimensions | 319x30x253mm |
| Orientation | Portrait |
| Number Of Rings | 4 Ring |
| Material | PVC On Board |
| Manufacturer | Esselte |
| Spine Width | 15mm Spine |
| Weight | 320g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Binder |
Description
Presentation binder with leather style, embossed eco-friendly PP foil, glued on both sides and welded at the edges for a smooth finish, without air bubbles and waves.
