- Reinforced base for long lasting use
- 100% recycled, 210gsm board
- Size: foolscap
- Pack of 25
- Supplied with clear plastic label holders and matching white paper labels
- Colour: Blue
<
>
Esselte Classic Suspension File Foolscap Blue (PK25)
135 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: Value601011Sorry...Currently Out of Stock
-
Product Code: RAP2304241313 Stock Available
-
Product Code: TPX224904-103003 Stock Available
-
Product Code: STR2357942 Stock Available
-
Product Code: PostIt014038Sorry...Currently Out of Stock
-
Product Code: AUR244394-1282 Stock Available
-
Product Code: FLW276215-161 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel, 90% Recyclable |
| Form | V-Base Files |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Dimensions | 240x387mm |
| Country of Origin | Poland |
| Capacity | 15mm |
| Grammage | 210gsm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Recycled Product | Minimum 90% Recycled Material |
| Material | Board |
| Runner Width | 387mm |
| Weight | 66g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
This bright, environmentally friendly Esselte Classic suspension file is made from 100% recycled, 210gsm board with a reinforced base for extra strength and durability. Suitable for filing A4 and foolscap documents, the suspension file is supplied with a clear plastic label holder and matching white paper labels for quick identification of contents. Ideal for colour coordinated filing, this pack contains 25 blue suspension files.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
