- Colour: black
- A3 landscape lever arch file
- Metal thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Strong compressor bar to secure papers
- Size: A3
- Capacity: 70mm
- Large spine label for easy identification
- Cloud effect paper over durable board
<
>
Elba Classic Lever Arch File Landscape 80mm A3 Marbled
28 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | A3 |
| File Colour | Cloud |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 80x316x472mm |
| Capacity | 80mm |
| Laminated | No |
| Manufacturer | Hamelin |
| Material | Paper On Board |
| Mechanism Size | 80mm |
| Orientation | Landscape |
| Recycled Percentage | 100% |
| Recycled Product | Minimum 50% Recycled Material |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
Product Information
| Brand | Elba |
| Type | Lever Arch File |
Description
This Elba A3 landscape file features a standard lever arch mechanism with a 70mm capacity. The file is made from high quality board covered with cloud effect paper and features a thumb hole for easy retrieval from a shelf. This black lever arch file also comes with a large spine label for easy identification. This pack contains 1 A3 landscape lever arch file.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
