- Iron-on fabric labels Help you easily identify personal Items at School, camp and more
- Adheres to a wide variety of fabrics and textures, including clothing, towels and backpacks
- Bold black-on-white printing for enhanced visual impact; Split back for easy peel
- Machine-washable labels for use on clothing and fabrics
- Developed specifically for DYMO LetraTag label makers; Packaged in easy-to-load cassettes
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
<
>
Dymo LetraTag Tape 12mm Original Iron-on White
33 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black on White |
| Compatible Or Original | Original |
| Form | Dymo LetraTag Tape |
| For Use With | DYMO LetraTag label makers |
| Dimensions | 12mmx2m |
| Manufacturer | Dymo |
| Material | Plastic |
| Tape Width | 12mm |
| Tape Size | 12mm |
| Tape/Label Colour | White |
| Text Colour | Black |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
The durable alternative to sew-on name tags, DYMO LT Iron-On Fabric Labels make it simple to create easy, machine washable labels for all your clothing, towels and backpacks. Adhering to a variety of fabrics and textures, these cloth labels are faster and more reliable than sewing your own patches. You receive one 1/2-inch wide x 6.5-feet long roll of white DYMO LT Iron-On Fabric Labels.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
