- Plastic spine bars for binding unpunched papers and documents in seconds
- Contoured ends provide simple and easy insertion of paper
- Ideal for binding unpunched papers
- Size: A4
- Colour: Black
- Spine bar is 6mm thick and suitable for binding up to 60 sheets of paper
- Create professional reports, projects, presentations and more
- Pack of 50
<
>
Durable Spine Bar A4 6mm Black 293101 (PK50)
15 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: Value260159Sorry...Currently Out of Stock
-
Product Code: Value25502376 Stock Available
-
Product Code: Value2373082 Stock Available
-
Product Code: GBC2469184 Stock Available
-
Plastic Water Cold Drink Cups Rippled Sides 7oz Translucent Blue (20x50) pk_1000. MyCafe #1805 @JC-9Product Code: ROB259111-10003 Stock Available
-
Product Code: BIC25521610 Stock Available
-
Product Code: Avery3229167 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Country of Origin | Germany |
| Dimensions | 300x95x60mm |
| Document Size | A4 |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Material | Plastic |
| Spine Width | 6mm Spine |
| Weight | 607.5g |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Binder |
Description
Durable Spine Bar, these plastic spine bars are a versatile binding system for unpunched papers and documents in seconds. The unique contoured ends provide simple and easy insertion of all papers. The spine bar is 6mm in thickness meaning it can hold up to 60 sheets of A4 paper. Supplied in pack of 50 black spine bars.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
