- Dimensions: W265 x H260 x D100mm
- Wall-mounted literature holder
- Single pocket display
- For A4 literature
- For booklets and brochures
- Includes wall-fixing kit
- Sturdy plastic construction
<
>
Deflecto Literature Wall Pocket Portrait W261xH251mm
22 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
Product Details
General Information
| Colour | Clear |
| Capacity/Pockets | 1 Pocket |
| Country of Origin | China |
| Dimensions (WxDxH) | 265x100x260mm |
| Dimensions | 265x260x100mm |
| Manufacturer | Deflecto Europe |
| Pocket Size | A4 Pockets |
| Orientation | Portrait |
| Material Thickness | 2.5mm |
| Material | Polycarbonate |
| Weight | 334g |
| Warranty | 12 Month Warranty |
Product Information
| Brand | Deflecto |
| Type | Wall Mounted |
Description
Made of sturdy translucent plastic, the Deflecto Clear Portrait A4 Literature Holder is ideal for wall-mounting in an office lobby or reception area, or for use in museums or other attractions to hold literature for visitors and customers. The pocketed design shows clearly the cover of brochures or leaflets to entice visitors into picking one up.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.
