- White Gusset Pocket Envelope
- 324 x 229 x 25mm (C4)
- Sealing Type: Peel and Seal
- 140gsm
<
>
C4 WINDOW White GUSSET Pocket Envelope PEELseal 140g 324x229x25mm pk_125. Purely #3314
Product Code: Value933338
Product Unit: Each
Sorry...Currently Out of Stock
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: Navigator0061196711 Stock Available
-
Product Code: ESS237522136 Stock Available
-
Product Code: Avery1053028 Stock Available
-
Product Code: Avery8152636 Stock Available
-
Product Code: Avery175268271 Stock Available
-
Product Code: PAP22428511 Stock Available
-
Product Code: Bic1011442385 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C4 |
| Envelope Grade | Heavy Weight |
| Environment Support | PEFC Certified Product |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 324x229x25mm |
| Closure | Peel & Seal |
| Gusset | 25mm Gusset |
| Grammage | 140gsm |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Recycled Product | Made From Recycled Material |
| Window Position | 213mm Up, 24mm From Left |
| Window Size | 40x105mm |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
Packaging for all bulky postal applications. With 8 different sizes available across over 38 products, consisting of tear resistant, recycled, coloured unique board back gusset packaging. The ultimate solution for those mailing conundrums.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.