- Manilla Gusset Pocket Envelope
- 324 x 229 x 25mm (C4)
- Sealing Type: Peel and Seal
- 130gsm
<
>
Blake Gusset Pocket Peel and Seal Window Manilla C4 PK125
Product Code: BKE220916
Product Unit: Each
12 Stock Available
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: Value933307Sorry...Currently Out of Stock
-
Product Code: Value700845185 Stock Available
-
Product Code: Value3918001445 Stock Available
-
Product Code: Value00005214 Stock Available
-
Product Code: Avery8152254 Stock Available
-
Product Code: Bic1011442369 Stock Available
-
Product Code: BiC1011133 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Brown |
| Size | C4 |
| Envelope Grade | Heavy Weight |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 324x229x25mm |
| Closure | Peel & Seal |
| Gusset | 25mm Gusset |
| Grammage | 130gsm |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Recycled Product | 75-80% Recycled Material |
| Window Position | 213mm Up, 24mm From Left |
| Window Size | 40x105mm |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
Packaging for all bulky postal applications. With 8 different sizes available across over 38 products, consisting of tear resistant, recycled, coloured unique board back gusset packaging. The ultimate solution for those mailing conundrums.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available.