- Made from polypropylene covered recycled board
- Polypropylene
- Spine label Plastic pockets with Inserts
- Capacity: 250 sheets
- 2 O-Rings
<
>
A4 2-RingBinder 25mmO-Ring Polypropylene pk_10. Blue 5Star #9238
Sorry...Currently Out of Stock
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: Value9180411807 Stock Available
-
Product Code: TGR2205066 Stock Available
-
Product Code: Nescafe3014051 Stock Available
-
Product Code: PaperMate06125227 Stock Available
-
Product Code: Panasonic032861*98 Stock Available
-
Product Code: Panasonic032830*Sorry...Currently Out of Stock
-
Product Code: PME29854110 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Ring Type | O-Ring |
| Size | A4 |
| Dimensions | 250x311x45mm |
| Capacity | 250 Sheets |
| Recycled Product | Up To 50% Recycled Material |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Material | PVC On Board |
| Orientation | Portrait |
| Manufacturer | Spicers |
| Spine Width | 25mm Spine |
| Weight | 228g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Binder |
Description
5 Star™ Office Ring Binders are made from polypropylene covered board designed to match the corresponding 5 Star™ Office Lever Arch Files. The board is made from recycled material and is strengthened to provide a durable and long lasting binder. Adhesive label on spine for personalisation.
**Design may vary''**”
