- Steel magnetic whiteboard surface delivering a good erasability, for frequent use
- Size: 900x600mm
- Bordered by an anodised aluminium trim
- Fixed with a through corner wall mounting
- Complete with a whiteboard pen tray
- 15 year surface guarantee
<
>
900x600mm WhiteBoard MAGNETIC LacqueredSteel AluminiumFrame 3'x2' Nobo #7161
Sorry...Currently Out of Stock
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
Product Code: Value91801015 Stock Available
-
Product Code: Value911028Sorry...Currently Out of Stock
-
Product Code: Value58485721 Stock Available
-
Product Code: Value0718406 Stock Available
-
Product Code: SPK217067422 Stock Available
-
Product Code: NOB2358385 Stock Available
-
Product Code: Bic129665*12712 Stock Available
-
Product Code: CPACK064317Sorry...Currently Out of Stock
Product Details
General Information
| Size | 900x600mm |
| Frame Colour | Silver |
| Board Surface | Lacquered Steel |
| Board Type | Magnetic Board |
| Colour | White |
| Dimensions | 593x903x13mm |
| Country of Origin | Portugal |
| Frame | Aluminium |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Pen Tray | Yes |
| Warranty | 15 Year Surface Guarantee |
| Weight | 3.912kg |
Product Information
| Brand | Nobo |
| Type | Whiteboard |
Description
Steel magnetic whiteboard with an anodised aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and supplied with a whiteboard pen tray. The painted steel magnetic whiteboard surface delivers good erasability for frequent use. Size: 900x600mm.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
