- Steel magnetic whiteboard surface delivering a good erasability, for frequent use
- Size: 1200x900mm
- Bordered by an anodised aluminium trim
- Fixed with a through corner wall mounting
- Complete with a whiteboard pen tray
- 15 year surface guarantee
<
>
1200x900mm WhiteBoard MAGNETIC LacqueredSteel AluminiumFrame 4'x3' Nobo #7178
Sorry...Currently Out of Stock
'Similar' products + items bought by customers 'along_with' above Product Code... as generated by A.I.?? Please see 'Good Alternative' tab below for correct variations... curated by humans !!
-
A4 Notebook Wirebound 100pp Ruled Perforated Punched 4holes8cm Victor #1824 @AA-5 67876VC B08NQ1RY1QProduct Code: Value391824188 Stock Available
-
Product Code: Value2560138 Stock Available
-
Product Code: Value1297873 Stock Available
-
Product Code: Value00139819 Stock Available
-
Product Code: Value0013368 Stock Available
-
Product Code: BORDR900969107 Stock Available
Product Details
General Information
| Size | 1200x900mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Frame | Aluminium |
| Country of Origin | Portugal |
| Dimensions | 930x1300x35mm |
| Colour | White |
| Board Type | Magnetic Board |
| Board Surface | Lacquered Steel |
| Frame Colour | Silver |
| Pen Tray | Yes |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Warranty | 15 Year Surface Guarantee |
| Weight | 8.02kg |
Product Information
| Brand | Nobo |
| Type | Whiteboard |
Description
Steel magnetic whiteboard with an anodised aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and supplied with a whiteboard pen tray. The painted steel magnetic whiteboard surface delivers good erasability for frequent use. Size: 1200x900mm.
Good Alternative
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
